loader image

„Szybciej, Razem, Dalej” – Turniej dla najmłodszych

28 września, 2017

26 września w hali sportowej II kampusu na Politechnice Opolskiej odbył się IX Integracyjny turniej gier i zabaw  dla najmłodszych „Szybciej, Razem, Dalej”. Sportową zabawę dla 150 przedszkolaków wspólnie z nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu, który był głównym organizatorem wydarzenia przygotowali pracownicy WWFiF – dr Justyna Charaśna–Blachucik i dr Dariusz Nawarecki, wspierani przez niezawodnych studentów z AZS.

W dziesięciu konkurencjach sportowych (między innymi z wykorzystaniem piłki korekcyjnej, szarf i ringów) zmierzyły się ze sobą dzieci z piętnastu szkół i przedszkoli całego województwa:

 • Uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Opolu;
 • Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 51 w Opolu;
 • Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 38 w Opolu;
 • Publiczne Przedszkole w Dobrzeniu Wielkim;
 • Publiczne Przedszkole 61 w Opolu;
 • Publiczne Przedszkole 59 w Opolu
 • Publiczne Przedszkole w Chróścicach
 • Katolickie Przedszkole Niepubliczne w Chróścicach
 • Publiczne Przedszkole w Kup
 • Przedszkole Publiczne Specjalne nr 53 w Opolu;
 • Publiczne Przedszkole nr 26 w Opolu;
 • Publiczne przedszkole nr 55 w Opolu;
 • Publiczne Przedszkole nr 54 w Opolu;
 • Publiczne Przedszkole nr 30 w Opolu;
 • „Tęczowe” Publiczne Przedszkole nr 8 w Kędzierzynie – Koźlu

Nie chodziło jednak o wskazanie najlepszego, ale o wspólną zabawę, integrację i wpojenie zasad ,,fair play”.

W turnieju wzięły udział dzieci z różnymi dysfunkcjami, również na wózkach. Wynik nie był ważny, liczyła się dobra zabawa. Na koniec ogłosiliśmy remis, wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, drużynom wręczono puchary i książeczki od policji. Każdy mógł się tez poczęstować drożdżówką i wodą.  – relacjonuje Dawid Kamalski (absolwent WWFiF), który wraz z dyrektorem ZSS Marcinem Wróblem koordynował zawody.

Impreza otwarta została przy udziale wielu gości, patronów i gospodarzy wydarzenia. Udanego startu życzyli uczestnikom: Sylwia Orlik z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola, w imieniu marszałka Andrzeja Buły – Barbara Kamińska, dyrektor PFRON Łukasz Żmuda, prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu Władysław Sztefic, aspirant Maciej Kembra z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO wraz z prodziekanami – drem hab. Cezarym Kuśnierzem, prof. PO i drem Dariuszem Nawareckim oraz  – w imienia rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa – prorektor ds. nauki prof. Marian Łukaniszyn, który uroczyście otworzył turniej.

Po tanecznej rozgrzewce przeprowadzonej przez Żanetę Kobylańską (również absolwentkę WWFiF) dzieci, ich opiekunowie i wolontariusze przystąpili do zawodów. W przerwie wszyscy otrzymali poczęstunek i obejrzeli wspaniały pokaz koszykarski w wykonaniu swoich starszych kolegów z AZS Politechnika Opolska, a na zakończenie wszystkie dzieci, dumnie prezentując swoje medale, pozowały z sympatycznym królikiem Policusiem, który przez cały turniej czuwał nad ich bezpieczeństwem.

Takie wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez naszych studentów, dla których rok akademicki jeszcze się nie rozpoczął, ale chętnie przyszli, by pomóc i zachęcać dzieci do aktywności ruchowej. – mówi dr Justyna Charasna-Blachucik – Konkurencje, w których startowały dzieci były dostosowane do ich możliwości i modyfikowane podczas zawodów, tak aby każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawić. Przedszkolaki dzielnie się spisały! Bardzo się starały i wszystkie konkurencje wykonywały dokładnie i szybko, aby uzyskać ten upragniony medal. Niejeden zawodnik zaskoczył opiekunów swoim sportowym talentem oraz zachowaniem fary-play ?. Dzieci wyjechały do swoich domów z medalami na piersi, dumni, że zostali ogłoszeni zwycięzcami.

I uśmiechnięci, a przecież – jak powiedziała Barbara Kamińska przywołując słowa Janusza Korczaka: ,,gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Patronat nad turniejem objęli: rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, dyrektor opolskiego oddziału PFRON, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 w Opolu, Komenda Miejska Policji w Opolu, Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem, MOZ NSSZ ,,Solidarność” przy Elektrowni Opole.

Już zapraszamy za rok na Jubileuszowy X Turniej gier i zabaw  dla najmłodszych „Szybciej, Razem, Dalej” oczywiście na Politechnikę Opolską. – zapowiada pani Justyna – Ale na pewno wielu z uczestników będziemy mogli oglądać podczas IV edycji zawodów sportowych z udziałem dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami pn. Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami, które odbędą się 10 maja 2018 roku, dla wszystkich chętnych o najsłabszych możliwościach z Województwa Opolskiego.

Źródło: www.po.opole.pl

Skip to content